Wienkra — 30 lat troski o klimat

Kategoria: Wienkra
23.12.2020

Rok 2020 to rok szczególny dla firmy, który na stałe zapisze się w historii. To w tym roku Wienkra świętuje wyjątkowy jubileusz 30-lecia swojej działalności. Wizja, determinacja, 30 lat wytężonej pracy popartej wiedzą i doświadczeniem całego zespołu to solidne fundamenty, na których firma osiągnęła pozycję lidera, oraz zbudowała swój autorytet w branży HVAC.

Wyselekcjonowana oferta
Od samego początku rodzinna firma jaką jest Wienkra, stawiała na najwyższą jakość, systematycznie włączając do oferty najlepsze marki, tworząc kompletną i atrakcyjną ofertę, tym samym zachowując przewagę konkurencyjną na rynku. Dziś Wienkra to autoryzowany dystrybutor najlepszych światowych marek. W ofercie znajdziemy produkty wiodących firm takich jak: LG Electronics, Mitsubishi Electric, Toshiba, Daikin, Carrier i innych.

W poprzednich latach Wienkra, będąca udziałowcem Free Polska, przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju sprzedaży urządzeń Gree w Polsce, odnosząc spektakularny sukces w dystrybucji tych urządzeń.

Nowy etap w rozwoju firmy to wprowadzenie w 2019 r. marki własnej klimatyzatorów i pomp ciepła SEVRA. Również w tym samym roku jesienią Wienkra została doceniona przez koncern AUX Electric, który powierzył jej wyłączne przedstawicielstwo i dystrybucję systemów klimatyzacyjnych AUX w Polsce, a już od marca 2020 r. do oferty trafiła pełna gama urządzeń tego producenta. Wienkra dzięki współpracy z AUX może zaproponować swoim klientom konkurencyjne, zaawansowane technologicznie i atrakcyjne wizualnie urządzenia, które spełniają najwyższe standardy jakości i europejskie wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Oferta tej marki obejmuje zarówno urządzenia klimatyzacyjne pokojowe, komercyjne, klimatyzatory przenośne, systemy multi split, jak i systemy VRF ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego.

Oferta Wienkry zapewnia kompleksową obsługę branży HVAC, oferując pełną gamę urządzeń takich jak: klimatyzatory, systemy VRF, pompy ciepła, centrale wentylacyjne i rekuperatory, klimakonwektory, agregaty wody lodowej oraz wszelkie niezbędne akcesoria montażowe.

W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na produkty branży HVAC oraz rozwój firmy powstały nowe oddziały we Wrocławiu, Krakowie oraz w Jankach pod Warszawą . Nowe lokalizacje to nowe biura handlowe, showroomy urządzeń klimatyzacyjnych, sale szkoleniowe, a także magazyny.

Stawianie na edukację
Ważny rozdział w historii firmy to otwarcie nowoczesnego, największego w Polsce centrum szkoleniowego klimatyzacji w 2015 r. w Krakowie. Wienkra wspomaga firmy instalatorskie, prowadząc szkolenia o ciekawej tematyce obejmujące zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne. Bezpośredni kontakt z urządzeniami pozwala instalatorom na dokładnie zapoznanie się z nimi, przetestowanie oraz porównanie rozwiązań różnych marek. Reagując na potrzeby rynku, w 2018 r. otwiera się drugie centrum szkoleniowe, tym razem wyposażone w nowoczesne pompy ciepła, w którym znajdują się urządzenia każdego producenta z oferty firmy Wienkra: LG Electronics, Mitsubishi Electric, Toshiba, Daikin, Hitachi.

Poza salami szkoleniowymi do dyspozycji klienci mają również największy w Polsce showroom klimatyzatorów i pomp ciepła w siedzibie firmy w Krakowie przy ul. Kotlarskiej, gdzie można zobaczyć na żywo wszystkie najlepsze urządzenia na rynku. Drugi salon pokazowy znajdujący się w Warszawie wyposażony jest w nowoczesne pompy ciepła kluczowych marek: Daikin, LG Electronics, Hitachi, Mitsubishi Electric, SEVRA oraz Toshiba. Trend propagujący wykorzystywanie powietrznych pomp ciepła jako jedynego źródła ogrzewania budynku zyskuje popularność, dlatego powstało to wyjątkowe miejsce dla instalatorów, gdzie znajdują się topowe i najczęściej wybierane modele pomp ciepła. Trzecim salonem pokazowym jest właśnie otwierany oddział we 
Wrocławiu.

Najważniejszy jest klient
Za sukcesem firmy stoi z pewnością kompleksowe i nowoczesne podejście do klientów. Oprócz fachowej wiedzy i praktycznych doświadczeń Wienkra proponuje swoim kontrahentom korzystne warunki handlowe. Niezawodność i elastyczność sprawiają, że firma to zaufany partner dla inwestorów, projektantów, instalatorów, jak i wykonawców. Na przestrzeni 30 lat działalności Wienkra współpracowała z 20 tysiącami podmiotów.

Ponad 50 wysoko wykwalifikowanych specjalistów wspiera sprzedaż, instalacje oraz serwis w całej Polsce każdego dnia. Zespół profesjonalistów zawsze chętnie służy pomocą na każdym etapie inwestycji, począwszy od projektu i doboru urządzeń, poprzez montaż, po szybki serwis gwarancyjny.

Magazyn zawsze pełny
Głównym założeniem firmy jest trafny dobór asortymentu, solidne zaopatrzenie oraz towar dostępny od ręki. Pełna dostępność magazynowa usprawnia pracę firmom instalacyjnym oraz skraca czas realizacji inwestycji, co jest doceniane przez klientów końcowych.

Wienkra dysponuje czteroma nowoczesnymi centrami magazynowymi: w Krakowie, we Wrocławiu i w Jankach k/Warszawy o łącznej powierzchni magazynowej około 10 000 mkw., na których znajdują się wszystkie strategiczne pozycje z oferty handlowej. Kolejną tegoroczną inwestycją było otwarcie w Krakowie nowego oddziału do obsługi klientów lokalnych.

Jesteśmy świadomi, że zwłaszcza w szczycie sezonu letniego ważna jest terminowa dostawa urządzeń. Celem nadrzędnym dla nas jest obsługa klientów na najwyższym poziomie, aby zagwarantować wysoki standard usług. Analizując potrzeby rynku, wyszliśmy naprzeciwko potrzebom naszych klientów i uruchomiliśmy indywidualne dostawy zamówień naszym własnym transportem.

Rekordowe osiągnięcia
Wienkra może się poszczycić znakomitymi wynikami, realizując ambitne cele sprzedażowe. Rekordowy obrót, który padł w 2019 r. i wyniósł imponujące 100 mln zł, świadczy o znaczącej pozycji na rynku oraz o rosnącym gronie klientów, którzy zaufali firmie.

Motywami przewodnimi w 30-letniej działalności naszej firmy jest bogata oferta handlowa i dynamika, co bezpośrednio wpływa na spektakularny wzrost sprzedaży. Korzystając z wieloletniego doświadczenia, stawiamy na intensywny rozwój i nie zwalniamy tempa.

Każdego roku Wienkra bije rekordy sprzedaży na polskim rynku i może się poszczycić imponującą liczbą sprzedanych produktów.

Nagroda za nagrodą
Na przestrzeni lat Wienkra wielokrotnie zostawała laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień. Może się pochwalić takimi nagrodami jak: Delta 2017 (najważniejsza nagroda branżowa przyznawana przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom), Gazele Biznesu 2007, 2008, 2012, 2015 (tytuł Gazeli Biznesu to znak rozpoznawczy dobrze zarządzanych, uczciwych i cieszących się dobrą kondycją finansową firm), Gepard Biznesu 2009, 2010, 2011, 2015, 2016, 2017 (dla najbardziej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce), Efektywna Firma 2010, 2011, 2012, 2015, 2016, 2017 (konkurs organizowany cyklicznie przez Instytut Europejskiego Biznesu wyróżniający najbardziej efektywne firmy w Polsce), Diament miesięcznika „Forbes” 2010, 2019, 2020 (wyróżnienie dla firm, których wartość rośnie najszybciej w ostatnich trzech latach), Przejrzysta Firma 2009 (certyfikat dla firm konkurencyjnych na rynku i skoncentrowanych na uczciwości finansowej) oraz Certyfikat Wiarygodności Biznesowej 
2008.

Wienkra zawsze chętnie uczestniczy w życiu branży HVAC, pojawiając się na największych targach branżowych, konferencjach oraz organizując cykliczne eventy cieszące się dużą popularnością. W ciągu 30 lat działalności firma wielokrotnie angażowała się w akcje charytatywne i aktywnie wspierała osoby najbardziej potrzebujące, przekazując im wsparcie finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny. Jedną ze szczególnie ważnych inicjatyw jest pomoc i wsparcie dla Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei” w Krakowie.

Przyszłość należy do Wienkry
Chcemy sprostać oczekiwaniom naszych klientów i mobilizuje nas to do wprowadzania innowacji mających na celu zapewnienie coraz wyższych standardów obsługi. W najbliższym czasie szczególnie skupimy się na rozwoju kluczowych marek AUX i SEVRA, które niedawno włączyliśmy do oferty. Wyznaczamy trendy na rynku klimatyzacji w Polsce i stawiamy sobie ambitne cele, sukcesywnie je realizując. Hasłem przewodnim dla nas jest ciągłe doskonalenie i optymalizacja.

Wienkra to stabilna firma o ugruntowanej pozycji na rynku, która doskonale odnajduje się w każdej sytuacji i w momencie pojawienia się pandemii szybko zaadaptowała się do nowych, jakże trudnych warunków. Zaistniały stan rzeczy nie wpłynął na jakość kontaktów biznesowych, zmianie uległa tylko ich forma.

Na niepodważalny sukces Wienkry złożyło się wiele czynników. Niewątpliwie wpłynęła na to wytężona praca całego zespołu, wypracowany model sprzedaży oraz konsekwentne realizowanie założeń polityki firmy.

Zadowolenie klientów jest dla Wienkry zwieńczeniem ciężkiej pracy oraz najlepszym źródłem motywacji do dalszego działania.

Artykuł z Pulsu Biznesu: https://www.pb.pl/wienkra-30-lat-troski-o-klimat-1103784