Hotele

Rozwiązania dla hoteli

Klimatyzacja w nowo projektowanych budynkach hotelowych to aktualnie standard i wręcz obowiązek. Z biegiem czasu proste systemy typu split i multi split zostały zastąpione wysoce zaawansowanymi systemami klimatyzacyjnymi jak układy VRF. Pozwalają one na dokładną regulację temperatury wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od warunków klimatycznych oraz zapotrzebowania użytkownika.

Pierwsze wrażenie gościa związane z hotelem ma wpływ na jego poczucie komfortu w trakcie całego pobytu. Systemy klimatyzacyjne i centrale klimatyzacyjne czołowych światowych producentów dostępnych w ofercie Wienkry zapewniają wydajne ogrzewanie, chłodzenie i wentylację w dużych pomieszczeniach, takich jak lobby i sale konferencyjne.

Wśród projektantów, firm instalacyjnych i użytkowników, do niedawna powszechnie uznawany był system typu split oraz w mniejszej ilości przypadków multisplit, w najmniej skomplikowanym wykonaniu – agregat sprężarkowy znajdował się na zewnątrz budynku, zaś jednostka naścienna lub podsufitowa wewnątrz. Problem pojawił się w przypadku klimatyzowania większej ilości pomieszczeń. Optymalnym i bardziej racjonalnym rozwiązaniem wydawało się być zatem podłączenie większej ilości jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego. Rozwiązanie takie, mające wiele zalet- systemy klimatyzacji VRF proponuje wielu producentów dostępnych także w ofercie firmy Wienkra.

Alternatywnymi systemami dla tego typu rozwiązań mogą być instalacje wody lodowej, której zasileniem jest agregat wody lodowej potocznie nazywany chillerem, natomiast odbiornikami – klimakonwektory. Jednak w wielu sytuacjach, automatyka i elastyczność pracy tych urządzeń nie jest tak zaawansowana jak w przypadku systemów bezpośredniego odparowania czynnika (VRF).

Sale konferencyjne, jadalnie, spa i kryte baseny wymagają niezależnych systemów klimatyzacyjnych, które mogą obejmować rozwiązania kanałowe, kasetowe i ERV. Rozwiązania liderów branży HVAC oferują unikalne projekty i elastyczne konfiguracje, aby sprostać potrzebom tych przestrzeni. System odzysku ciepła w urządzeniach VRF może wykorzystywać nadmiar ciepła z jednostek wewnętrznych zlokalizowanych w pokojach gościnnych i przekazywać to ciepło do systemu podgrzewu ciepłej wody użytkowej realizowanego przez jednostki modułu centralnego ogrzewanie i ciepłej wody użytkowej. Jednostki te mogą ogrzewać wodę do temperatury 80°C, którą można wykorzystać w kuchniach lub do ogrzewania basenów i spa. System odzysku ciepła zapewnia również jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie w poszczególnych pomieszczeniach poprzez dystrybucję energii cieplnej.

Dostępne aktualnie systemy centralnego sterowania zapewniają efektywną kontrolę energii w celu poprawy ogólnej wydajności i zmniejszenia kosztów eksploatacji systemu klimatyzacji budynku. Harmonogram pracy systemu klimatyzacji można ustawić z góry na określone godziny lub zdarzenia, a funkcję mocy szczytowej można ustawić tak, aby móc sterować jednostkami wewnętrznymi. Dostępne jest również pełne raportowanie zużycia energii, aby umożliwić pełne monitorowanie całego systemu, a wizualizacja pięter hotelu daje pełną kontrolę nad każdą przestrzenią. Aplikacje te można również wygodnie kontrolować i monitorować na urządzeniach mobilnych.

Systemy sterowania mogą natychmiast aktywować system klimatyzacji po przybyciu gościa, aby zapewnić komfortową temperaturę w wynajętym pokoju. Samopoczucie gościa w pokoju jest najważniejsze, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacyjne pozwalają kompleksowo kontrolować klimat w pomieszczeniu zarówno z poziomu użytkownika jak i administracji hotelu.

Ciche jednostki kanałowe można ukryć w przestrzeni sufitu podwieszanego, co zapewnia elastyczność przy projektowaniu pomieszczeń, a inteligentny system kontroli systemu zapewnia utrzymanie komfortowych warunków i niskie koszty eksploatacji systemu klimatyzacji. Użytkownik ma pełną kontrolę nad otoczeniem dzięki intuicyjnym interfejsom sterowników klimatyzacji, które monitorują i prezentują nie tylko aktualną temperaturę powietrza, ale również jego wilgotność. Urządzenia klimatyzacyjne, celem uzyskania niższych kosztów eksploatacji systemu, można skomunikować z kartą hotelową, kontaktronem okiennym lub czujnikiem obecności, które blokują dane urządzenie w momencie gdy pomieszczenie nie jest używane lub otworzono w nim okno. Systemy sterowania oferują w pełni kompleksowe rozwiązania, które maksymalizują efektywność operacyjną hoteli i zapewniają pełny komfort i zadowolenie gości. Efektywność energetyczna, inteligentna funkcjonalność i optymalny komfort sprawiają, że są one wydajnymi i wygodnymi rozwiązaniami dla każdego hotelu.

Kompleksowe rozwiązanie do sterowania klimatem w hotelu według firmy Daikin

1. Lobby – minimalizacja strat ciepłego i zimnego powietrza na wejściu dzięki kurtynom powietrznym Biddle. Aż do 72% oszczędności energii elektrycznej z pompami ciepła.

2. Recepcja i sale konferencyjne – świeże i zdrowe powietrze bez pleśni, pyłu, zanieczyszczeń i alergenów. Szybko działające systemy wentylacyjne przeznaczone do dużych pomieszczeń dostarczają świeże powietrze.

3. Restauracja/ kuchnia – zachowaj świeżość artykułów spożywczych poprzez efektywne chłodzenie zamrażarek i chłodni. Zintegrowane ogrzewanie i chłodzenie maksymalizuje odzysk ciepła i energooszczędności.

4. Na zewnątrz – trwałe jednostki zewnętrzne pracują w każdych warunkach, nawet w temperaturach do -25°C. Możliwość połączenia energii pochodzącej z powietrza i gruntu.

5. Pokoje gościnne – indywidualne sterowniki pozwalają gościom zarządzać swoim własnym komfortem. Inteligentne karty dostępu zapewniają oszczędność energii. Energooszczędne wytwarzanie ciepłej wody użytkowej dzięki technologii pompy ciepła. Stylowe jednostki naścienne i jednostki kanałowe dzięki minimalistycznemu wzornictwu i cichej pracy pozostają niezauważone.

6. Zarządzanie – inteligentne programy ułatwiają sterowanie klimatem w całym budynku, a system zarządzania budynkiem (BMS) pozwala zintegrować sterować wszystkimi aspektami budynku (ogrzewaniem, chłodzeniem, elektrycznością, oświetleniem, windami, itd.). Zarządzanie i optymalizacja zużyciem energii za pośrednictwem inteligentnego menadżera dotykowego Daikin pozwala obniżyć koszty energii.

7. Sala fitness / basen / spa – o 17% większa skuteczność wytwarzania dużej ilości ciepłej wody w porównaniu do kotłów gazowych. Sterowanie poziomami wilgotności dzięki zaawansowanym technologiom nawilżania i osuszania.