Biura

Rozwiązania dla biur

Dobrze zaprojektowana instalacja klimatyzacyjna decyduje o jakości, klasie budynku a także atrakcyjności dla ewentualnego najemcy. Klimatyzacja ułatwia codzienne użytkowanie powierzchni biurowych – poprawia komfort pracy i oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrane i systematycznie serwisowane urządzenia są inwestycją na długie lata. W zależności od wielkości pomieszczenia biurowego do dyspozycji inwestora jest bardzo szeroki wachlarz urządzeń klimatyzacyjnych najlepszych światowych producentów, które znajdują się w ofercie firmy Wienkra.

Aby inwestycja w klimatyzację pozostała pożądanym oraz ekonomicznym rozwiązaniem musi być właściwie zaprojektowana, dobrze zainstalowana a później odpowiednio użytkowana. Wybór instalatora oferującego profesjonalny montaż oraz sezonowe przeglądy i utrzymanie gwarancji powinien być traktowany jako priorytet dla każdego przedsiębiorcy inwestującego w system klimatyzacyjny. O tym, czy będziemy potrzebowali częstego serwisu i ewentualnych napraw, decyduje przede wszystkim właściwa eksploatacja instalacji. Oprócz regularnych serwisów minimum 2 razy w roku należy pamiętać o utrzymywaniu temperatury nie niższej niż kilka stopni w porównaniu do warunków zewnętrznych, nieotwieraniu okien podczas pracy systemu oraz okresowe wyłączanie systemu.

System klimatyzacji w obiektach biurowych

  • Decyduje o jakości, klasie budynku i atrakcyjności dla ewentualnego najemcy.
  • Poprawia komfort pracy i oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń.
  • Odpowiednio serwisowane urządzenia są inwestycją na długie lata.
  • Mnogość rozwiązań klimatyzacyjnych daje swobodę w projektowaniu klimatyzacji dla każdego pomieszczenia – od małego biura po cały kompleks biurowy.

W dużych budynkach biurowych najczęściej instalowany jest pełen system HVAC: klimatyzacyjny, wentylacyjny i grzewczy. Systemy te mają zapewnić odpowiednie warunki komfortu cieplnego i jakości powietrza wewnętrznego wszystkim użytkownikom budynku niezależnie od pory roku i aktualnych warunków atmosferycznych.

Szeroka i stale udoskonalana oferta producentów HVAC umożliwia precyzyjny dobór parametrów i urządzeń w zależności od wielkości, struktury i przeznaczenia budynku, a także od użytych w nim materiałów budowlanych.

Jednostki klimatyzacyjne nowej generacji przystosowane są do pracy w szerokich zakresach temperatury, osiągają bardzo dobre parametry wydajności chłodniczej przy zachowaniu efektywności energetycznej oraz wyposażane są w nowoczesne systemy sterowania.

Powierzchnie biurowe z kilkoma pomieszczeniami, zazwyczaj wyposażane są w systemy klimatyzacyjne typu Multi Split. Do jednego agregatu zewnętrznego inwestor może dobrać różne jednostki wewnętrzne: naścienne, sufitowe, konsole, kanałowe czy kasetonowe.

Do średniej wielkości biur producenci klimatyzacji oferują różnorodne rozwiązania komercyjne. Najczęściej wybierane są jednostki kasetonowe, które dedykowane są dla pomieszczeń biurowych oraz sal konferencyjnych, m.in. dzięki swojej budowie, funkcji cichej pracy i opcji zdalnego sterowania za pomocą pilota. Aktualnie są dostępne jednostki kasetonowe jedno-, dwu- i czterostronne, które idealnie wkomponują się w układ sufitów podwieszanych oraz zapewnią równomierny rozkład powietrza i temperatury w pomieszczeniu.

Dla większych powierzchni biurowych projektanci dobierają systemy VRF, które dają możliwość klimatyzowania całych budynków. Dowolna ilość kombinacji agregatów i jednostek wewnętrznych daje nieograniczone możliwości projektowania. W takich przestrzeniach najczęściej wybierane są klimatyzatory kanałowe, które są niewidoczne, gdyż urządzenia montowane są w przestrzeni międzysufitowej.