System klimatyzacji AUX ARV6

Kategoria: Aktualności
10.11.2020

System klimatyzacji ARV6 firmy AUX
ARV6 to system najnowszej generacji od AUX. Po raz pierwszy pojawił się na polskim rynku w zeszłym roku w ofercie firmy WIENKRA, która jest wyłącznym dystrybutorem tej marki w Polsce. Wysoko zaawansowane technologicznie urządzenia są idealnym rozwiązaniem zarówno dla obiektów komercyjnych, biurowych, hotelowych, jak i budynków mieszkalnych (ARV6 Mini). Szeroki wachlarz jednostek wewnętrznych oraz modułów zewnętrznych, z których można budować układy o mocy do 246 kW, umożliwia wybranie odpowiedniego rozwiązania dla danego obiektu oraz realizację każdej, nawet najbardziej nietypowej i wymagającej instalacji.

System ARV6 osiąga najwyższe w swojej klasie współczynniki efektywności energetycznej dla pracy w trybie chłodzenia (EER do 4,75) i ogrzewania (COP do 5,48) dzięki wykorzystaniu podwójnej, równoległej kompresji, wymienników o wysokiej sprawności oraz opatentowanego, energooszczędnego trybu pracy. Zastosowanie markowych komponentów firm takich jak Hitachi, Panasonic, Sensata, SAGInoMIYA, Infeneon, Fujikoki, czy Renesans gwarantuje niezawodność i bardzo dobre parametry techniczne.

Seria ARV6 uzyskała prestiżowy certyfikat Eurovent, który gwarantuje dotrzymanie deklarowanych parametrów.

Nowoczesny system kontroli temperatur zainstalowany w jednostce zewnętrznej obejmuje szereg pomiarów i umożliwia regulację poziomu pobieranej mocy, a także optymalizuje dystrybucję powietrza. Precyzja kontroli osiąganej temperatury jest bardzo wysoka, gdyż dopuszczalne odchylenie kształtuje się na poziomie około +/- 0,5°C. Inteligentna automatyka służy do zmiany wydajności systemu w zależności od temperatury wewnętrznej. Poprzez zastosowanie bieżącej kontroli obrotów sprężarki z systemem regulacji na zaworach rozprężnych EXV regulowany jest przepływ czynnika chłodniczego, aby zapewnić jak najwyższy poziom komfortu w pomieszczeniu.

Innowacyjna technologia oszczędności energii opiera się na kontroli systemu w 4 punktach: kontrola pracy modułu (automatycznie dostosowana ilość pracujących modułów do aktualnego zapotrzebowania na moc), kontrola pracy sprężarek (dostosowana ilość i częstotliwość pracujących równolegle sprężarek), kontrola pracy wentylatorów (automatycznie dostosowana ilość pracujących wentylatorów i ich obroty) oraz kontrola regulacji czynnika chłodniczego (inteligentne sterowanie stopniem otwarcia zaworu rozprężnego).

Zastosowane w jednostkach zewnętrznych systemów ARV6 wysokociśnieniowe, dwukomorowe sprężarki SCROL DC inverter Hitachi z udoskonaloną technologią wtrysku pary pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia energii oraz wpływają na obniżenie emitowanego poziomu hałasu. Wykorzystują technologię sterowania sinusoidalnego 180˚, co przekłada się na płynną pracę silnika oraz wyższą wydajność układu. Dzięki pracy sprężarki z większą częstotliwości możliwe jest uzyskanie wysokiej wydajności oraz niskiego poziomu hałasu. Został także skrócony czas uruchomienia urządzenia, co skutkuje szybkim efektem uzyskania pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki zastosowanej technologii wtrysku, para czynnika chłodniczego może być bezpośrednio wtryskiwana do komory spiral sprężarki, co zwiększa ciśnienie ssania i temperaturę systemu. Dzięki temu układ zapewnia skuteczne ogrzewanie w niskich temperaturach, reguluje stopień sprężania oraz zapewnia wysoką sprawność.

System ARV6 wykorzystuje 2-stopniowy obieg przechłodzenia, optymalizując przepływ czynnika. Pierwszy stopień odbywa się w wymienniku ciepła o specjalnej konstrukcji z lameli typu „odwróconego”. Drugi stopień jest realizowany w dodatkowym, płytowym wymienniku ciepła z zaworem rozprężnym.

Szeroki zakres temperatur zewnętrznych, w których pracują systemy klimatyzacyjne ARV6 marki AUX gwarantuje niezawodność i stabilność działania układu nawet przy bardzo wymagających warunkach zewnętrznych. W trybie chłodzenia jest to przedział od -15 do 52°C, natomiast w trybie grzania od -25 do 24°C.

Temperatura parowania i skraplania czynnika chłodniczego wpływa na wydajność chłodniczą i grzewczą układu oraz efektywność energetyczną. Wykorzystanie nowatorskiej technologii zmiennej efektywności energetycznej VER sprawiło, że jednostki zewnętrzne serii ARV6 mogą pracować w różnych trybach pracy, które wyróżniają odmienne temperatury czynnika chłodniczego. Domyślnym trybem jest tryb podstawowy, pozostałe tryby to turbo – pozwalający na szybkie uzyskanie wysokiej wydajności i zadanych parametrów oraz ekonomiczny – w którym system pracuje z możliwie najmniejszą wydajnością przy niskim zużyciu energii. Możliwość wyboru trybu pozwala na dobranie optymalnych parametrów pracy do aktualnego zapotrzebowania na chłód lub ciepło w taki sposób, aby spełnić oczekiwania użytkownika, lecz przy jak najniższym zużyciu energii.

Układy klimatyzacyjne ARV6 obejmują dwie serie urządzeń: Mini dedykowaną dla mniejszych obiektów, w tym domów jednorodzinnych oraz Modular przeznaczoną dla dużych budynków. Systemy Mini to typoszereg urządzeń o mocy od 8 do 26 kW. Seria AVR6 Modular to jednostki zewnętrzne o mocy od 25,2 do 61,5 kW, które można ze sobą łączyć i budować układy o maksymalnej mocy chłodniczej do 246 kW. Pozwala to na zastosowanie jednego układu klimatyzacyjnego obsługującego bardzo duży obiekt.

Nowoczesny system odszraniania jednostki zewnętrznej załącza się wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne i tylko na minimalny czas potrzebny do odszronienia wymiennika. W ten sposób praca systemu w trakcie grzania praktycznie jest nieprzerwana, co przekłada się na stabilną pracę jednostki i na wyższą efektywność działania układu w trybie grzania. Bardzo krótki czas odszraniania jest możliwy dzięki zastosowaniu precyzyjnej kontroli parametrów za pomocą czujników temperatury i ciśnienia. Ponadto unikalna konstrukcja wymiennika i odpowiednie podłączenie czynnika chłodniczego do skraplacza w znacznej mierze zapobiega zamarzaniu wymiennika. Wymiennik posiada konstrukcję odporną na szronienie, gdyż został zbudowany w taki sposób, aby temperatura na obudowie była wyższa. Zapobiega to gromadzeniu się wody z procesu rozmrażania, zwiększając wydajność wymiany ciepła i eliminując problem odpływu wody.

Pomiędzy jednostkami zewnętrznymi nie zastosowano rury wyrównawczej oleju. Wysokowydajna technologia separacji oleju/gazu sprawiła, że układ wyrównuje olej pomiędzy sprężarkami bez konieczności stosowania rury wyrównawczej oleju. Dynamiczny system kontroli powrotu oleju minimalizuje przerwy w pracy na przejście w system odzysku oleju, nie powodując obniżenia wydajności układu klimatyzacyjnego. 6-stopniowa technologia oddzielania oleju z wysokowydajnym separatorem oleju i separatorem czynnika gaz/ciecz czyni system bardziej niezawodnym.

Precyzyjna regulacja oraz specjalnie skonstruowane łopatki wentylatorów jednostki zewnętrznej pozwalają na pracę urządzenia w trybie cichym do 45 dB(A). Również jednostki wewnętrzne wyposażone w wysokiej jakości silniki z innowacyjną konstrukcją wentylatorów umożliwiają uzyskanie minimalnej głośności 18 dB(A), czyniąc urządzenia jednymi z najcichszych na rynku oraz zapewniając równomierny wypływ powietrza z urządzenia.

Zastosowany w jednostce zewnętrznej wentylator Super Aero zapewnia większą objętość powietrza i wyższe ciśnienie statyczne. Wentylator napędzany bezszczotkowym silnikiem prądu stałego z regulacją bezstopniową dostosowuje swoją prędkość do panującego w układzie ciśnienia i obciążenia, aby uzyskać wydajność większą nawet o 45% w porównaniu z regulacją 2-3 biegową silnika. Specjalna konstrukcja wymiennika ciepła o wysokiej wydajności z obwodem chłodniczym typu „2 do 1” wpłynęła na zwiększenie efektywności wymiany ciepła i wzrost ilości czynnika ciekłego.

Systemy klimatyzacyjne ARV6 marki AUX z powodzeniem mogę być wykorzystywane nawet w bardzo dużych i wysokich obiektach, gdzie jest wymagany długi zasięg instalacji. Najwyższej jakości podzespoły pozwalają na pracę przy całkowitej maksymalnej długości instalacji do 1000 m. Maksymalna różnica poziomów między jednostką zewnętrzną , a jednostką wewnętrzną wynosi 110 m, a maksymalna różnica poziomów między jednostkami wewnętrznymi – 30 m. Maksymalna odległość do najdalszej jednostki wewnętrznej to 240 m.

Układy klimatyzacyjne serii ARV6 mogę być wyposażone w wiele zaawansowanych sterowników, a także system centralnego sterowania. System monitorowania pracy pozwala na jednoczesne kontrolowanie pracy aż 256 jednostek wewnętrznych o indywidualnych adresach, pracujących w różnych układach klimatyzacyjnych. W przypadku awarii informacja na ten temat wraz z kodem błędu wyświetlana jest na sterowniku centralnym, więc nie ma konieczności odczytu kodu z wyświetlacza jednostki zewnętrznej. System jest wyposażony w pamięć błędów, co umożliwia precyzyjne przekazanie informacji o statusie pracy jednostek ekipie serwisującej. Opcja harmonogramu tygodniowego umożliwia użytkownikom zaprogramowanie indywidualnych ustawień trybu pracy i nastaw temperatur na każdy dzień tygodnia. W przypadku rozbudowanych systemów istnieje możliwość wygodnego sterowania pracą jednostek z poziomu komputera, bez konieczności sprawdzania działania każdego z urządzeń w poszczególnych pomieszczeniach, co daje wymierne oszczędności w kosztach serwisowania i minimalizuje potencjalne straty. Wszystkie jednostki posiadają możliwość podłączenia do systemu zarządzania budynkiem – BMS poprzez zastosowanie dodatkowych bramek Modbus i BACnet, co pozwala na pełną kontrolę nad całym układem. Klimatyzatory posiadają również możliwość zdalnego sterowania za pośrednictwem sieci wifi. Specjalna aplikacja dla mobilnych urządzeń zapewnia wygodę oraz swobodę sterowania praktycznie z każdego miejsca. Funkcje aplikacji mobilnej to między innymi: wybór trybów pracy, kontrola temperatury, funkcja „SWING” oraz programator czasowy

W ramach systemu ARV 6 dostępnych jest 8 typów jednostek wewnętrznych – jednostki naścienne, kasetonowe 4-drogowe, kasetonowe 2-drogowe i 1-drogowe, kanałowe Slim, średniego i wysokiego sprężu oraz przypodłogowo-sufitowe.

Największą popularnością cieszą się jednostki ścienne wyposażone w szereg przydatnych funkcji, gwarantujących komfort pracy, niezawodność i chroniących zdrowie użytkowników. W jednostce jest zabudowany zawór rozprężany EXV, co wraz z nową, kompaktową obudową pozwala na łatwy montaż w wybranym miejscu. Typoszereg ściennych jednostek wewnętrznych oferuje urządzenia o mocy od 2,2 do 7,1 kW.
Częste zastosowanie znajdują również jednostki kasetonowe 4-stronne, których specjalnie zaprojektowany panel umożliwia obwodowy nawiew i równomierny rozdział powietrza w pomieszczeniu. Jednostki mają możliwość podłączenia kanału ze świeżym powietrzem, umożliwia to fabrycznie wycięty w obudowie otwór. Dostarczenie świeżego powietrza podnosi jakość powietrza w pomieszczeniu, zapewniając komfort użytkownikom. Dostępne są kasety 4-drogowe o wydajnościach od 2,8 do 14 kW. W ofercie systemu ARV 6 znajdują się także jednostki kasetonowe 1- i 2-drogowe o mocy od 2,8 do 7,1 kW.

 

Specjalnie skonstruowane jednostki kanałowe dają możliwość montażu kanału doprowadzającego powietrze na dwa sposoby: wlot powietrza może być realizowany z tyłu jednostki lub od dołu, co pozwala na dużą swobodę w projektowaniu układu. Dzięki kompaktowym rozmiarom znajdują zastosowanie nawet w przypadkach ograniczonej przestrzeni montażowej. Ich dużą zaletą jest wyjątkowo płaska konstrukcja – jedynie 185 mm wysokości. Modele SLIM są dostępne w wydajnościach od 2,2 do 7,1 kW, jednostki średniego sprężu od 4,5 do 15,0 kW, a jednostki wysokiego sprężu od 11,2 aż do 56 kW.

W pomieszczeniach bez sufitu podwieszanego sprawdzą się jednostki przypodłogowo-podsufitowe, których wydajności chłodnicze wynoszą od 4,5 do 14 kW. Ruchome poziome i pionowe żaluzje pozwalają na precyzyjne sterowanie kierunkiem nawiewu powietrza. Uniwersalna konstrukcja jednostki pozwala na dostosowanie sposobu montażu (w pionie lub poziomie) do aranżacji pomieszczenia. Wyjątkowo mała głębokość jednostki – tylko 205 mm pozwala na jej instalację nawet w ograniczonej przestrzeni.

Niewątpliwą zaletą systemów AUX są wysokie parametry techniczne w bardzo atrakcyjnej cenie. Urządzenia są objęte 5-letnią gwarancją i cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i instalatorów.

Inne oferowane systemy typu VRF przez firmę WIENKRA

Systemy ARV6 marki AUX to jedne z wielu oferowanych przez firmę WIENKRA, która jest dystrybutorem urządzeń czołowych marek. Oferta jest bardzo szeroka i pozwala klientowi na wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.

 

Producent / system

Wydajność

Cechy charakterystyczne

LG

Multi V 5

Chłodzenie 22,4 – 268,8 kW

Grzanie 25,2 – 296,0 kW

Sprężarka Ultimate Inverter Compressor zwiększa niezawodność i efektywność energetyczną układu, który osiąga współczynnik EER 4,83, COP 5,69 i ESEER 9,15. System wyposażony jest w funkcję Dual Sensing Control, która mierzy temperaturę i wilgotność za pomocą dwóch czujników, zapewniając ekonomiczne i komfortowe działanie układu klimatyzacyjnego. Specjalnie zaprojektowany przez producenta LG wymiennik ciepła Ocean Black Fin jest przystosowany do pracy w środowisku podatnym na korozję. System MULTI V 5 z jednostkami HR z odzyskiem ciepła może obsługiwać jednocześnie zarówno operację chłodzenia, jak i ogrzewania, a w systemie HP możliwy jest jednocześnie tylko jeden tryb pracy (chłodzenie lub grzanie).

Toshiba

SMMS-e

Chłodzenie 22,4 – 168,0 kW

Grzanie 25,0 – 178,0 kW

Wszystkie jednostki zewnętrzne charakteryzują się wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej ESEER powyżej 7. Wprowadzone modyfikacje układu chłodniczego poskutkowały zredukowaniem ilości czynnika chłodniczego, zmniejszając równocześnie wpływ na globalne ocieplenie. Urządzenia doskonale sprawdzają się nawet podczas pracy przy częściowym obciążeniu dzięki podwójnym sprężarkom rotacyjnym DC w połączeniu z precyzyjnym sterowaniem inverterem. Toshiba oferuje serie układów VRF: SMMS-e (pompa ciepła), SHRMe (w pełni inwerterowy najnowszej generacji system 3-rurowy z odzyskiem ciepła) oraz SMMS-e SAP (system VRF o obniżonej ilości czynnika chłodniczego).

Mitsubishi Electric

City Multi VRF

Chłodzenie 12,5 – 150,0 kW

Grzanie 14,0 – 168,0 kW

Urządzenia zewnętrzne cechują się o 33% wyższymi wskaźnikami SEER i SCOP dzięki zmodyfikowanej sprężarce z nowym sposobem sterowania przepływem czynnika chłodniczego oraz już teraz spełniają wymogi dyrektywy ErP na 2021 r. Firma Mitsubishi Electric jako pierwszy producent wprowadziła na rynek systemy klimatyzacji VRF także z czynnikiem chłodniczym R32. Urządzenia serii Y to system, w którym wszystkie jednostki wewnętrzne muszą pracować w jednym trybie chłodzenia lub grzania (seria Y), a w przypadku serii R2 możliwe jest równoczesne ogrzewanie jednego pomieszczenia i chłodzenie innego.

Daikin

VRV IV

Chłodzenie 22,4 – 151,2 kW

Grzanie 25,0 – 169,5 kW

Daikin wykorzystuje unikalną technologię zmiennej temperatury czynnika chłodniczego polegającą na ciągłym dostosowaniu zarówno prędkości sprężarki ze sterowaniem inverterowym, jak i temperatury czynnika chłodniczego. Zakres temperatury odparowania jest najszerszy na rynku od 3°C do 16°C, co poprawia komfort użytkownika, w doskonały sposób wyważając temperaturę nawiewu powietrza. Zastosowany 4-stronny i 3-rzędowy wymiennik ciepła posiada o 50% większą powierzchnię wymiany ciepła (do 235 m2) i zapewnia o 30% większą efektywność. Szeroka gama serii układów VRV obejmuje systemy z pompą ciepła (chłodzenie lub grzanie) lub z odzyskiem ciepła (uzyskane ciepło jest wykorzystywane do dostarczenia darmowej ciepłej wody i ogrzewania), systemy chłodzone powietrzem lub wodą (dzięki magazynowaniu energii w obiegu wodnym możliwy odzysk ciepła w całym budynku).

Hitachi

Set Free VRF SIGMA Standard

Chłodzenie 22,4 – 268,0kW

Grzanie 25,0 – 305,0kW

W jednostkach zewnętrznych zastosowano unowocześnioną sprężarkę spiralną DC inverter z wyższą wydajnością przy niskim obciążeniu. Model wykorzystuje płynność sterowania, aby kontrolować liczbę obrotów sprężarki i zwiększyć energooszczędność. System pozwala na konfigurację układu klimatyzacyjnego o bardzo dużej wydajności przy wykorzystaniu szerokiej gamy jednostek wewnętrznych o wydajności już od 0,4HP. Set Free VRF SIGMA Standard obejmuje zarówno układy 2-rurowe pracujące w trybie pompy ciepła, jak również systemy 3-rurowe pracujące w trybie odzysku ciepła.